2016 Fall Series - Thursday

Brockville YC

Fall Series Thursday 2016

White Sail Fleet

Sailed: 4, Discards: 0, To count: 4, Rating system: PHRFTOT, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Aug 18
   
Aug 25
   
Sept 1
   
Sept 8
   
Sept 15
   
Sept 22
   
Total Nett
1st Mystique C&C 25 24120 B. Meier 234   2.00 1.00 2.00   1.00 6.00 6.00
2nd Maia Abbott 33 CAN4 C. Coligan 147   1.00 5.00 3.00   2.00 11.00 11.00
3rd Incognito Mirage 25 170 J. Kempson 234   5.00 6.00 4.00   3.00 18.00 18.00
4th Mithrandir CC 25 34039 T. Fox 234   3.00 RC 4.00 6.00   5.00 18.00 18.00
5th Spellbound Mirage 25 21 S. Duffy 231   6.00 3.00 1.00   9.00 DNC 19.00 19.00
6th Jacks Fault Tanzer 7.5 296 D. Poole 251   3.00 2.00 7.00   9.00 DNC 21.00 21.00
7th Bandit Tanzer 26 638 S. Gill 237   4.00 9.00 DNC 5.00   4.00 22.00 22.00
8th Goin My Way US 33 31349 C. Low 161   7.00 3.00 RC 8.00   9.00 DNC 27.00 27.00

Shark Fleet

Sailed: 4, Discards: 0, To count: 4, Rating system: PHRFTOT, Entries: 11, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Aug 18
   
Aug 25
   
Sept 1
   
Sept 8
   
Sept 15
   
Sept 22
   
Total Nett
1st Trial and Denial Shark 1760 J. Panter 224   1.00 1.00 1.00   4.00 7.00 7.00
2nd Viking II Shark 269 R. Panter 224   2.00 4.00 4.00   1.00 11.00 11.00
3rd Evermore Shark 1893 S. Reid 224   4.00 2.00 3.00   2.00 11.00 11.00
4th 50-50-50 Shark 569 D. Panter 224   3.00 3.00 2.00   3.00 11.00 11.00
5th Carpe Diem Shark 297 D. Farnsworth 224   5.00 5.00 3.00 RC   6.00 19.00 19.00
6th Mako Shark 571 Maksymiak/Wood 224   6.00 6.00 5.00   7.00 24.00 24.00
7th Log Splitter Shark 1494 C. Boag 224   7.00 8.00 6.00   8.00 29.00 29.00
8th Makdaddy Shark 915 J. Maksymiak 224   8.00 7.00 10.00   5.00 30.00 30.00
9th Spliff Shark 277 D. Duncan 224   10.00 10.00 7.00   9.00 36.00 36.00
10th Speedo Shark 429 J. Henry 224   9.00 12.00 DNC 8.00   10.00 39.00 39.00
11th Pourquoi Pas Shark 192 J. Keenan 224   11.00 9.00 9.00   11.00 40.00 40.00

Flying Sail 1 Fleet

Sailed: 4, Discards: 0, To count: 4, Rating system: PHRFTOT, Entries: 2, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Aug 18
   
Aug 25
   
Sept 1
   
Sept 8
   
Sept 15
   
Sept 22
   
Total Nett
1st Five Sailors C&C25 280 I.Jack 214   1.00 1.00 1.00   1.00 4.00 4.00
2nd Golden Gael Tanzer 26 127 G. Dougal 211   2.00 2.00 2.00   2.00 8.00 8.00

Flying Sail 2 Fleet

Sailed: 4, Discards: 0, To count: 4, Rating system: PHRFTOT, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Aug 18
   
Aug 25
   
Sept 1
   
Sept 8
   
Sept 15
   
Sept 22
   
Total Nett
1st Sin Cera C&C 27 3668 R. Gardiner 189   1.00 1.00 1.00   2.00 5.00 5.00
2nd Breakaway Niagra 26 73 R. Doner 185   2.00 2.00 5.00 DNC   1.00 10.00 10.00
3rd Ruby Tuesday Laser 28 183 C. Mansworth 126   3.00 3.00 5.00 DNC   3.00 14.00 14.00
4th Nausicca C&C 27 169 G. Cooke 189   5.00 DNF 4.00 5.00 DNC   3.00 RC 17.00 17.00

Aug 25 - White Sail Fleet

Wind SW 8-10 K
Weather Cloudt
Course 3
RC Terry Fox Mithrander

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 17.50
Rank Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Maia Abbott 33 CAN4 C. Coligan 147 17.50 18.41.49 0.51.49 0.53.31 1.00
2 Mystique C&C 25 24120 B. Meier 234 17.50 18.51.39 1.01.39 0.54.57 2.00
3 Mithrandir CC 25 34039 T. Fox 234     RC   3.00
3 Jacks Fault Tanzer 7.5 296 D. Poole 251 17.50 18.53.29 1.03.29 0.55.07 3.00
5 Bandit Tanzer 26 638 S. Gill 237 17.50 18.53.30 1.03.30 0.56.20 4.00
6 Incognito Mirage 25 170 J. Kempson 234 17.50 18.55.27 1.05.27 0.58.21 5.00
7 Spellbound Mirage 25 21 S. Duffy 231 17.50 18.55.43 1.05.43 0.58.52 6.00
8 Goin My Way US 33 31349 C. Low 161 17.50 18.52.51 1.02.51 1.03.18 7.00

Sept 1 - White Sail Fleet

Wind 8 K NE
Weather Sunny
Course 9
RC Charles Low Goin MyWay

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 17.50
Rank Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Mystique C&C 25 24120 B. Meier 234 17.50 18.50.19 1.00.19 0.53.46 1.00
2 Jacks Fault Tanzer 7.5 296 D. Poole 251 17.50 18.54.08 1.04.08 0.55.41 2.00
3 Spellbound Mirage 25 21 S. Duffy 231 17.50 18.52.31 1.02.31 0.56.00 3.00
3 Goin My Way US 33 31349 C. Low 161 17.50   RC   3.00
5 Mithrandir CC 25 34039 T. Fox 234 17.50 18.53.15 1.03.15 0.56.23 4.00
6 Maia Abbott 33 CAN4 C. Coligan 147 17.50 18.44.40 0.54.40 0.56.28 5.00
7 Incognito Mirage 25 170 J. Kempson 234 17.50 18.57.58 1.07.58 1.00.35 6.00
8 Bandit Tanzer 26 638 S. Gill 237     DNC   9.00

Sept 8 - White Sail Fleet

Wind W 5-7 K
Weather Sunny
Course 1
RC Don Farnsworth Carpe Diem

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 17.50
Rank Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Spellbound Mirage 25 21 S. Duffy 231 17.50 18.52.06 1.02.06 0.55.37 1.00
2 Mystique C&C 25 24120 B. Meier 234 17.50 18.53.49 1.03.49 0.56.53 2.00
3 Maia Abbott 33 CAN4 C. Coligan 147 17.50 18.45.15 0.55.15 0.57.04 3.00
4 Incognito Mirage 25 170 J. Kempson 234 17.50 18.55.07 1.05.07 0.58.03 4.00
5 Bandit Tanzer 26 638 S. Gill 237 17.50 18.55.27 1.05.27 0.58.04 5.00
6 Mithrandir CC 25 34039 T. Fox 234 17.50 18.55.17 1.05.17 0.58.12 6.00
7 Jacks Fault Tanzer 7.5 296 D. Poole 251 17.50 19.01.22 1.11.22 1.01.58 7.00
8 Goin My Way US 33 31349 C. Low 161 17.50 18.56.17 1.06.17 1.06.45 8.00

Sept 22 - White Sail Fleet

Wind SSW 6-8 knots
Weather Sunny
Course 2
RC Gord Cooke

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 17.50
Rank Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Mystique C&C 25 24120 B. Meier 234 17.50 18.35.30 0.45.30 0.40.34 1.00
2 Maia Abbott 33 CAN4 C. Coligan 147 17.50 18.29.49 0.39.49 0.41.07 2.00
3 Incognito Mirage 25 170 J. Kempson 234 17.50 18.38.10 0.48.10 0.42.56 3.00
4 Bandit Tanzer 26 638 S. Gill 237 17.50 18.41.12 0.51.12 0.45.26 4.00
5 Mithrandir CC 25 34039 T. Fox 234 17.50 18.42.18 0.52.18 0.46.37 5.00
6 Spellbound Mirage 25 21 S. Duffy 231     DNC   9.00
6 Jacks Fault Tanzer 7.5 296 D. Poole 251     DNC   9.00
6 Goin My Way US 33 31349 C. Low 161     DNC   9.00

Aug 25 - Shark Fleet

Wind SW 8-10 K
Weather Cloudt
Course 3
RC Terry Fox Mithrander

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 17.55
Rank Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Trial and Denial Shark 1760 J. Panter 224 17.55 19.13.40 1.18.40 1.11.15 1.00
2 Viking II Shark 269 R. Panter 224 17.55 19.14.40 1.19.40 1.12.09 2.00
3 50-50-50 Shark 569 D. Panter 224 17.55 19.15.50 1.20.50 1.13.12 3.00
4 Evermore Shark 1893 S. Reid 224 17.55 19.16.13 1.21.13 1.13.33 4.00
5 Carpe Diem Shark 297 D. Farnsworth 224 17.55 19.18.30 1.23.30 1.15.37 5.00
6 Mako Shark 571 Maksymiak/Wood 224 17.55 19.19.43 1.24.43 1.16.43 6.00
7 Log Splitter Shark 1494 C. Boag 224 17.55 19.20.36 1.25.36 1.17.31 7.00
8 Makdaddy Shark 915 J. Maksymiak 224 17.55 19.20.49 1.25.49 1.17.43 8.00
9 Speedo Shark 429 J. Henry 224 17.55 19.21.40 1.26.40 1.18.29 9.00
10 Spliff Shark 277 D. Duncan 224 17.55 19.22.52 1.27.52 1.19.35 10.00
11 Pourquoi Pas Shark 192 J. Keenan 224 17.55 19.26.50 1.31.50 1.23.10 11.00

Sept 1 - Shark Fleet

Wind 8 K NE
Weather Sunny
Course 9
RC Charles Low Goin MyWay

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 17.55
Rank Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Trial and Denial Shark 1760 J. Panter 224 17.55 18.52.59 0.57.59 0.52.31 1.00
2 Evermore Shark 1893 S. Reid 224 17.55 18.54.42 0.59.42 0.54.04 2.00
3 50-50-50 Shark 569 D. Panter 224 17.55 18.55.51 1.00.51 0.55.07 3.00
4 Viking II Shark 269 R. Panter 224 17.55 18.56.16 1.01.16 0.55.29 4.00
5 Carpe Diem Shark 297 D. Farnsworth 224 17.55 18.57.22 1.02.22 0.56.29 5.00
6 Mako Shark 571 Maksymiak/Wood 224 17.55 18.57.32 1.02.32 0.56.38 6.00
7 Makdaddy Shark 915 J. Maksymiak 224 17.55 18.59.13 1.04.13 0.58.10 7.00
8 Log Splitter Shark 1494 C. Boag 224 17.55 18.59.22 1.04.22 0.58.18 8.00
9 Pourquoi Pas Shark 192 J. Keenan 224 17.55 18.59.30 1.04.30 0.58.25 9.00
10 Spliff Shark 277 D. Duncan 224 17.55 19.07.53 1.12.53 1.06.00 10.00
11 Speedo Shark 429 J. Henry 224     DNC   12.00

Sept 8 - Shark Fleet

Wind W 5-7 K
Weather Sunny
Course 1
RC Don Farnsworth Carpe Diem

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 17.55
Rank Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Trial and Denial Shark 1760 J. Panter 224 17.55 18.46.40 0.51.40 0.46.48 1.00
2 50-50-50 Shark 569 D. Panter 224 17.55 18.50.00 0.55.00 0.49.49 2.00
3 Evermore Shark 1893 S. Reid 224 17.55 18.52.36 0.57.36 0.52.10 3.00
3 Carpe Diem Shark 297 D. Farnsworth 224     RC   3.00
5 Viking II Shark 269 R. Panter 224 17.55 18.53.33 0.58.33 0.53.02 4.00
6 Mako Shark 571 Maksymiak/Wood 224 17.55 18.54.04 0.59.04 0.53.30 5.00
7 Log Splitter Shark 1494 C. Boag 224 17.55 18.54.31 0.59.31 0.53.54 6.00
8 Spliff Shark 277 D. Duncan 224 17.55 18.55.50 1.00.50 0.55.06 7.00
9 Speedo Shark 429 J. Henry 224 17.55 19.03.41 1.08.41 1.02.12 8.00
10 Pourquoi Pas Shark 192 J. Keenan 224 17.55 19.04.12 1.09.12 1.02.40 9.00
11 Makdaddy Shark 915 J. Maksymiak 224 17.55 19.07.28 1.12.28 1.05.38 10.00

Sept 22 - Shark Fleet

Wind SSW 6-8 knots
Weather Sunny
Course 2
RC Gord Cooke

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 17.55
Rank Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Viking II Shark 269 R. Panter 224 17.55 18.41.05 0.46.05 0.41.44 1.00
2 Evermore Shark 1893 S. Reid 224 17.55 18.41.10 0.46.10 0.41.49 2.00
3 50-50-50 Shark 569 D. Panter 224 17.55 18.41.30 0.46.30 0.42.07 3.00
4 Trial and Denial Shark 1760 J. Panter 224 17.55 18.42.08 0.47.08 0.42.41 4.00
5 Makdaddy Shark 915 J. Maksymiak 224 17.55 18.42.17 0.47.17 0.42.49 5.00
6 Carpe Diem Shark 297 D. Farnsworth 224 17.55 18.42.56 0.47.56 0.43.25 6.00
7 Mako Shark 571 Maksymiak/Wood 224 17.55 18.43.40 0.48.40 0.44.05 7.00
8 Log Splitter Shark 1494 C. Boag 224 17.55 18.44.33 0.49.33 0.44.53 8.00
9 Spliff Shark 277 D. Duncan 224 17.55 18.45.13 0.50.13 0.45.29 9.00
10 Speedo Shark 429 J. Henry 224 17.55 18.46.40 0.51.40 0.46.48 10.00
11 Pourquoi Pas Shark 192 J. Keenan 224 17.55 18.47.19 0.52.19 0.47.23 11.00

Aug 25 - Flying Sail 1 Fleet

Wind SW 8-10 K
Weather Cloudt
Course 3
RC Terry Fox Mithrander

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 18.00
Rank Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Five Sailors C&C25 280 I.Jack 214 18.00 19.22.50 1.22.50 1.16.14 1.00
2 Golden Gael Tanzer 26 127 G. Dougal 211 18.00 19.24.11 1.24.11 1.17.52 2.00

Sept 1 - Flying Sail 1 Fleet

Wind 8 K NE
Weather Sunny
Course 9
RC Charles Low Goin MyWay

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 18.00
Rank Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Five Sailors C&C25 280 I.Jack 214 18.00 18.59.15 0.59.15 0.54.32 1.00
2 Golden Gael Tanzer 26 127 G. Dougal 211 18.00 19.00.50 1.00.50 0.56.16 2.00

Sept 8 - Flying Sail 1 Fleet

Wind W 5-7 K
Weather Sunny
Course 1
RC Don Farnsworth Carpe Diem

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 18.00
Rank Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Five Sailors C&C25 280 I.Jack 214 18.00 18.57.13 0.57.13 0.52.40 1.00
2 Golden Gael Tanzer 26 127 G. Dougal 211 18.00 18.59.06 0.59.06 0.54.40 2.00

Sept 22 - Flying Sail 1 Fleet

Wind SSW 6-8 knots
Weather Sunny
Course 2
RC Gord Cooke

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 18.00
Rank Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Five Sailors C&C25 280 I.Jack 214 18.00 18.44.06 0.44.06 0.40.35 1.00
2 Golden Gael Tanzer 26 127 G. Dougal 211 18.00 18.47.18 0.47.18 0.43.45 2.00

Aug 25 - Flying Sail 2 Fleet

Wind SW 8-10 K
Weather Cloudt
Course 3
RC Terry Fox Mithrander

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 18.05
Rank Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Sin Cera C&C 27 3668 R. Gardiner 189 18.05 19.27.27 1.22.27 1.19.06 1.00
2 Breakaway Niagra 26 73 R. Doner 185 18.05 19.27.15 1.22.15 1.19.27 2.00
3 Ruby Tuesday Laser 28 183 C. Mansworth 126 18.05 19.23.49 1.18.49 1.24.39 3.00
4 Nausicca C&C 27 169 G. Cooke 189 18.05 DNF DNF   5.00

Sept 1 - Flying Sail 2 Fleet

Wind 8 K NE
Weather Sunny
Course 9
RC Charles Low Goin MyWay

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 18.05
Rank Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Sin Cera C&C 27 3668 R. Gardiner 189 18.05 19.00.58 0.55.58 0.53.42 1.00
2 Breakaway Niagra 26 73 R. Doner 185 18.05 19.03.20 0.58.20 0.56.21 2.00
3 Ruby Tuesday Laser 28 183 C. Mansworth 126 18.05 18.58.42 0.53.42 0.57.40 3.00
4 Nausicca C&C 27 169 G. Cooke 189 18.05 19.07.34 1.02.34 1.00.01 4.00

Sept 8 - Flying Sail 2 Fleet

Wind W 5-7 K
Weather Sunny
Course 1
RC Don Farnsworth Carpe Diem

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 18.05
Rank Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Sin Cera C&C 27 3668 R. Gardiner 189 18.05 18.58.57 0.53.57 0.51.45 1.00
2 Breakaway Niagra 26 73 R. Doner 185     DNC   5.00
2 Ruby Tuesday Laser 28 183 C. Mansworth 126     DNC   5.00
2 Nausicca C&C 27 169 G. Cooke 189     DNC   5.00

Sept 22 - Flying Sail 2 Fleet

Wind SSW 6-8 knots
Weather Sunny
Course 2
RC Gord Cooke

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 18.05
Rank Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Breakaway Niagra 26 73 R. Doner 185 18.05 18.48.45 0.43.45 0.42.15 1.00
2 Sin Cera C&C 27 3668 R. Gardiner 189 18.05 18.51.24 0.46.24 0.44.31 2.00
3 Ruby Tuesday Laser 28 183 C. Mansworth 126 18.05 18.49.37 0.44.37 0.47.55 3.00
3 Nausicca C&C 27 169 G. Cooke 189 18.05   RC   3.00



Sailwave Scoring Software 2.16.7
www.sailwave.com